wtorek, 19 marca 2013

Jakie druty wybrać ?Zapewne wielu z Was pamięta  proste druty metalowe. Na takich pracowały nasze babcie i mamy. Były one najbardziej popularne. Jeśli znajdziecie takie w swoich domach śmiało można rozpoczynać naukę.  Lubię druty metalowe. Podczas przerabiania oczek pięknie stukoczą, kiedy ich czubki się spotykają. 
Osoby bardziej wymagające znajdą w sklepach (pasmanteriach czy internetowych) całą gamę nowoczesnych wzorów z drewna, aluminium, plastiku, teflonu czy bardzo modne ostatnio druty bambusowe. Te ostatnie są bardzo lekkie jednak przy dłuższym użytkowaniu wycierają się czubki, co może znacznie utrudniać prace.  

Proste czy na żyłce?


Druty proste sprzedawane są w parach. Jeden koniec mają zaostrzony, na drugim znajduje się zatyczka. Może to być kulka, sześcian czy inna forma. Dzięki zatyczkom przerabiane oczka nie spadają z drutów. Do robótek potrzebne są zawsze 2 druty proste o takiej samej grubości.


Druty z żyłką również mają zaostrzone jedne końce, natomiast drugie połączone są za pomocą elastycznej żyłki. Kupujemy zawsze 1 taki drut o określonej grubości. Żyłka to miejsce, na którym gromadzą się przerabiane oczka.  Wybierając druty z żyłka sprawdzajcie na opakowaniach jaka jest długość żyłki. W przypadku drutów grubych długość żyłki powinna być nie mniejsza niż 90 cm. Łatwiej się przerabia robótkę.Właściwie nie ma znaczenia które druty wybierzecie do swoich prac. Według mnie wygodniejsze są druty na żyłce ponieważ ciężar przerabianych oczek przenosi się na środek czyli na żyłkę i dłonie tak bardzo się nie męczą. 

W przypadku drutów prostych przerabiane oczka przenoszone są z jednego drutu na drugi czyli każda dłoń musi oddzielnie „udźwignąć” ciężar robótki a to może powodować  ból nadgarstków.
Kupując druty zwracajcie uwagę na to, aby miały dobrze zaostrzone końcówki i gładka powierzchnię. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku drutów drewnianych i bambusowych. Jeśli powierzchnia druta nie będzie gadka włóczka będzie się o niego zaczepiała a to utrudni pracę. 

Co to są druty pończosznicze?


To komplet 5 drutów o takiej samej grubości. Wykorzystywane są głownie do robienia skarpetek, rękawiczek, czasami czapek  zwłaszcza  jeśli nie chcemy ich zszywać tylko wykonujemy prace „na okrągło”. Na tych drutach rozpoczynamy również wykonywanie serwet i obrusów.

Druty pomocnicze


To krótkie druty zaostrzone  na obu końcach. Mogą być mieć formę haczyka lub wygięte „siodełko” na środku. Wykorzystywane są jeśli jakaś część robótki musi być odłożona i przerobiona później np. w przypadku przeplatania warkoczy, wyrabiania kieszeni

Grubość drutów

Druty zawsze dobieramy do grubości włóczki. Druty występują w 3 grubościach: cienkie, grube i najgrubsze.  Najbardziej popularne wymiary pokazuje tabela. W Polsce obowiązują wymiary zaznaczone na czerwono. Warto jednak znać także amerykańska numerację zwłaszcza jeśli chcecie coś kupować z tamtejszych sklepów internetowych.


Najbardziej popularne są druty o grubości 3,5 – 4,5 mm. Jeśli zatem jesteś osobą początkującą zacznij od drutów o takiej grubości, bo do nich dostosowanych jest również najwięcej włóczek.  
Informacje o grubości drutów można bardzo łatwo znaleźć: na końcówkach drutów  i/ lub na opakowaniu. Na opakowaniu znajdziecie również informację o tym z jakiego materiału zrobione są druty i jaka jest długość  żyłki (w przypadku drutów z żyłką)


To już prawie wszystko w temacie drutów. Pozostała mi jeszcze odpowiedz na jedno pytanie.

Skąd wiadomo jakie druty wybrać?

Takie informacje znajdziecie:
1. Na etykiecie włóczki. Tu oprócz numeru drutów znajdziecie także informację jaka to jest włóczka,  jak ją prac , czy można ja czyścic  chemicznie lub prasować.


 2. W opisie robótki. Tu oprócz numeru drutów znajdziecie również informację ile oczek należy nabrać i ile rzędów przerobić aby stanowiły kwadrat o wymiarach 10 x 10 cm. Taka wiedza znacznie ułatwia określanie szerokości i wysokości wykonywanego dzieła.
 

4 komentarze:

 1. Świetny post! Właśnie się zastanawiam nad swoimi pierwszymi drutami, marzy mi się ciepła czapka czy szalik w warkocze :D W lidlu są teraz tanie: http://www.lidl.pl/cps/rde/SID-751F5A8A-B187A6A2/www_lidl_pl/hs.xsl/oferta.htm?action=showDetail&id=7087 Nadadzą się na pierwszy raz? :) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj :-) dziękuję, że zaglądasz na mój blog :-) drut jak najbardziej są OK. Żeby zrobić cieplą czapkę i szalik najlepiej wybrać grubsze druty i domtego odpowiednia włóczkę :-) Jeśli będziesz miała jeszcze jakieś pytania pisz do mnie postaram się pomóc :-) pozdrawiam

   Usuń
 2. Tez pozwolę sobie pisać i zadawać pytania :) Przymierzam się do nauki i intensywnego dziergania :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Czy druty z żyłką to wyższa szkoła jazdy? Jaką długość żyłki wybrać do komina, a jaką do swetra?

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...