sobota, 30 marca 2013

Nie samym jajkiem Święta żyją :D


Jakoś brakło czasu na przygotowanie własnych wełnianych pisanek. Za to w sieci można znaleźć bardzo wiele ciekawych wzorów, dlatego dzisiaj zamiast własnych produkcji kilka ciekawostek z netu.

Pisanka z warkoczowym wzorem od Eksperymenty na drutach. Jesli znajdziecie jeszcze dzisiaj chwilkę i zechcecie skorzystać z tego wzoru jutro na Waszym stole pojawią się takie jajeczka w sweterkach. Prawda, że ładne? I w jakim wiosennym kolorze:)


Na jajkach świat się nie kończy. Co powiecie o kolorowych barankach? Takie stadko baranków znalazłam blogu Edyta anielskie szydełko. Bardzo ładnie będzie się prezentowało na wielkanocnym stole.


I jeszcze coś co mnie zachwysiło swoją prostotą i jednocześnie elegancją. Dla wnikliwych także schemat wykonania tego jajeczka :) niestety tylko po anglielsku :(
Oczywiśćie to nie wszystkie cuda jakie można znaleźć w necie. Mam nadzieję, że bez względu na to jakie dekoracje znajda się na Waszych stołach Święta będa pięknym, niezapomnianym czasem czego bardzo Wam życzę.

czwartek, 28 marca 2013

Coś dla Dzieci - Świnka Nadinka i jej marzenia

Przygoda 2 - Świnka Nadinka i jej marzenia


Poranek był trochę pochmurny ale Świnka Nadinka zauroczona pierwszą wiosenną, zieloną trawką
wyszła na spacer. Szła powolutku, wdychała zapach świeżego powietrza, oglądała zielone listki trawy. Szła i rozmyślała: Czy na każdej łące jest tak samo? Czy inne świnki też lubią taplać się w błotku? I Świnka Nadinka zaczęła marzyc o podróżach i  poznawaniu innych świnek...

Tak zaczęłabym kolejną opowieść z pledu - zabawki. A jak ją wykonać pokazuję poniżej :)

Nabieramy 50 oczek i całość wykonujemy ściegiem gładkim prawym. Tak samo jak w przypadku przygody 1 Rybka zwana Nadin

Kwadrat 2 - to pyszczek świnki i jej przednia połowa. Muszę tylko jeszcze wyszyć pyszczek i jedno ucho i Świnka będzie w komplecie .


Przód świnki wykonujemy zgodnie z poniższym schematem

 Kwadrat nr 3 - tylnia cześć naszej świnki. Tutaj na szczęście nic nie trzeba wyszywać :)


Świnkę można także wykonać bez dzielenia jej na części. Poniższy schemat pomoże Wam w jej wydzierganiu bez względu na to jaka metodę wybierzecie.


Wykorzystane kolory to:
różowy - świnka
zielony - trawa
niebieski - niebo

Schemat pokazuje tylko rzędy nieparzyste. W rzędach parzystych oczka przerabiać tak jak schodzą z drutu.
1 kratka = 1 oczko

 Kwadrat 1 i 4 są bardzo proste w wykonaniu zatem nie będę ich tu dokładnie opisywać. Wykonujemy je w kolorach zielonym i niebieskim, które symbolizują trawę i niebo. Trawę robimy do wysokości podobnej jak w przypadku kwadratów 2 i 3. Pozostałą cześć wykonujemy włóczka niebieską.

A przed nami 3 i ostatnia przygoda, a później wielki finał :) Zapraszam :)


wtorek, 26 marca 2013

Sweterek na tableta


Czy pamiętacie sweterek na tableta ?Nie będę opisywała dokładnie etapów jego powstawania. Zainteresowanych odsyłam do Fabryki Pomysłów, która  uprzejmie pozwoliła mi przez jakiś czas zamieszczać swoje "produkcje".

Jako, że od tego sweterka zaczęła się moja przygoda z blogowaniem nie mogło go zabraknąć  także tutaj :) Sweterek sprawuje się bardzo dobrze. Dzięki niemu tablet w ciepełku  przetrwał zimę i nie jedną podróż :) Teraz czeka go długa wyprawa, ale i tam sweterek się sprawdzi. Jestem tego pewna :)A może ktoś z Was skorzystał z projektu i przygotował własny sweterek aby chronić przed zimnem i zadrapaniami swój  ulubiony sprzęt? Pochwalcie się :)

Pozdrawiamponiedziałek, 25 marca 2013

Za oceanem

Jestem dzisiaj very excited. Niedługo wyjazd za ocean a tam duuużeeee sklepy pełne pięknych włóczek, drutów i dodatków o których u nas nawet nie ma co marzyć.

The Yarn Company, Broadway NY
Purl Soho oczywiście na Manhattanie
Lion Brand Yarn Studio, 34 West 15th Street NY
 Prawda, że piękne? A jakie przestrzenie pełne motków, kolorów, cudeniek. Poza tym kursy wszelakie: dla początkujących, na szydełko, na dwustronne przerabianie, dla miłośników wplatania warkoczy, naucz się robić ośmiornicę  i wiele innych.

A co byście powiedziały na dzień moherowej włóczki? A na miesiąc z szydełkiem? Tydzień dla fanek sameli? Nie ma problemu! Wróce i też sobie takie zorganizujemy.
Szkoda, że u nas robienie na drutach cały czas kojarzy się z robótkami naszych babć.

Będę Wam oczywiście pisać o tych cudnościach. Mam nadzieję, że będzie to bardzo wartościowa podróż, tym bardziej, że mam już swoją mapę sklepów, które z pewnością odwiedzę  w Nowym Yorku :)

New York, New York

Pistacja i BakłażanPołączenie kolorów może dość odważne ale wyszło bardzo efektownie. I w taki oto prosty sposób powstał komin i czapka w najmodniejszych tej wiosny kolorach.


Do zrobienia tego zestawu wykorzystałam:
Włóczkę Mimoza kolor nr 25 (jasny bakłażan – tak go sobie nazwałam)
Włóczkę Mimoza kolor nr 96 (pistacja)
Druty na żyłce  nr 4,5  
Szydełko nr 3

Czapkę zaczynamy od zrobienia ściągacza na szydełku. W tym celu  najpierw robimy łańcuszek o długości 55-58 cm, wymiary odpowiadają obwodowi głowy. U mnie było to 120 oczek. Sposób przerabiania:
Rząd 1, 2, 3 : półsłupki
Rząd 4, 5: słupki
Rząd 6, 7: półsłupki


W poszczególnych rzędach możecie zmieniac kolor włóczki dzięki temu ściągacz wychodzi jeszcze bardziej fantazyjny. Na wysokości 4 cm kończymy przerabianie szydełkiem.

Teraz na druty nr 4,5 na dłuższej krawędzi naszego szydełkowego ściągacza nabieramy 120 oczek i „produkujemy” właściwą cześć czapki.

Nie ma znaczenia jaki wybierzecie wzór do zrobienia swojej czapeczki. Ja zastosowałam warkocze, co w tym przypadku bardzo się sprawdziło. Robiłam warkocze dwoma sposobami, jednak w każdym przypadku ilość oczek wynosiła 6. Zatem nabrane oczka dzielimy w taki sposób aby miejsca gdzie będą wyrabiane warkocze przerabiać ściegiem gładkim prawym, natomiast przestrzenie pomiędzy warkoczami ściegiem gładkim lewym. Zatem w mojej czapeczce było to 6 oczek prawych i 6 oczek lewych. Na wysokości 1 cm od ściągacza w każdej partii oczek lewych dobierałam po 1 oczku.
Sposób wykonania warkocza pojedynczego: warkocz ma 6 oczek, które przerabiamy ściegiem gładkim prawym. Po przerobieniu 6 rzędów robimy splot w tym celu przekładamy 3 oczka na drut pomocniczy z tyłu robótki, następnie  3  oczka prawe i oczka z drutu pomocniczego również przerobione na prawo. Później przerabiamy 6 rzędów. Warkocz przeplatamy do osiągnięcia wymaganej wysokości. Sposób wykonania warkocza typu kłosek – ten warkocz w mojej robótce  ma również 6 oczek. Wykonany jest w całości ściegiem gładkim prawym. Sploty przerabiamy naprzemiennie tzn.

Rząd 1 nieparzysty: 2 oczka przekładamy na drut pomocniczy z przodu robótki, 2 oczka prawe i teraz oczka z drutu pomocniczego przerabiamy również na prawo i pozostałe 2 oczka prawe.

Rząd 2 i 4 i pozostałe parzyste: oczka tak jak schodzą z drutu czyli ściegiem gładkim lewym

Rząd 3 nieparzysty: 2 oczka na prawo, 2 oczka przekładamy na drut pomocniczy z tyłu robótki, 2 oczka prawe i oczka z drutu pomocniczego przerabiamy na prawo
Kroki od 1-4 powtarzamy do osiągnięcia wymaganej wysokości.

Na wysokości 20 cm zaczynamy kończyć czapkę. W tym celu, w rzędach nieparzystych każde oczka przerabiamy jako 2 razem. Rzędy parzyste oczka jak schodzą z drutu. Przerabianie oczek po 2 powtarzamy aż na drutach pozostanie 12 oczek.  Pozostałe oczka ściągamy nitką i zszywamy czapkę. Teraz wystarczy doszyć jeszcze przygotowany wcześniej na szydełku kwiatek (tutaj) i czapka gotowa.

Szalik – nabrałam  50 oczek włóczką pistacjową i przerabiałam do wysokości 30 cm, po czym kolejne 30 cm zaczęłam przerabiać włóczką w kolorze bakłażana. Na wysokości 150 cm zakończyłam robótkę, zszyłam dwa krótsze boki i dzięki temu powstał komin. Efektowny bo w dwóch kolorach.
Cześć w kolorze bakłażanu przerabiana była warkoczami tak jak w czapce.
Do części  w kolorze pistacjowym wrabiałam rąby o dwóch wielkościach. Schematy rąbów znajdziecie już niebawem na blogu.Dzięki połączeniu ciekawych kolorów a także faktur powstał fajny komplet, jakiego nie znajdziecie w żadnym sklepie.Mam nadzieję, ze przypadnie Wam do gustu.

czwartek, 21 marca 2013

Coś dla dzieci - Rybka zwana Nadin

Chcesz pokazywać swojemu  maluszkowi świat i uczyć go nowych rzeczy. Kupujesz piękne zabawki, książeczki, opowiadasz bajki. Dzieci lubią kolorowe obrazki, ciekawe wzory.

Za pomocą resztek kolorowej włoczki oraz drutów możesz wyczarować opowieść o podwodnym świecie,  zwierzątkach na farmie czy kaczce dziwaczce :)

W tym wpisie możecie śledzić poszczególne etapy przygotowania  pledu - zabawki dla córeczki moich przyjaciół.
Pled składał się będzie z 12 kwadratów o wymiarach 21 x 21 cm.
Do wykonania tych kwadratów potrzebne będą druty nr 3,5 oraz  resztki włóczek w kolorach:
1. jasno niebieski
2. ciemno niebieski
3. zielony
4. różowy
5. biały
6. żółty

Każdy kwadrat zaczynamy w taki sam sposób: nabieramy  50 oczek i przerabiamy ściegiem gładkim prawym. W niektóre kwadraty wrabiamy wzory zgodnie z pokazanymi poniżej schematami.

Przygoda 1 - Rybka zwana...Nadin


Rybkę możecie oczywiście nazwać dowolnie, najlepiej imieniem swojego Maluszka, dzięki temu opowiadana historia będzie jeszcze bardziej interesująca.
Przygoda składa się z 4 kwadratów o wymiarach 21 x 21 cm każdy.

Kwadrat 1  to wizerunek rybki. Oczka symbolizujące wodę przerabiamy kolorem jasno niebieskim, natomiast te z których powstaje rybka kolorem ciemno niebieskim. Poniżej schemat z wzorem.


1 – kolor jasno niebieski
2 – kolor ciemno niebieski

Schemat pokazuje tylko rzędy nieparzyste. 
W rzędach parzystych oczka przerabiać tak jak schodzą z drutu.
1 kratka = 1 oczko


Kwadrat nr 2 to kuleczki, które mogą symbolizować bąbelki powietrza lub ikrę. Nasz Maluszek z pewnością chętnie usłyszy, że rybka nie pływa sama, jest szczęśliwa mamą a wokoło niej pływają   maleńkie dzieciaczki :)


Kwadrat 3 i 4 zrobione są tylko z włóczki w kolorze jasno niebieskim i symbolizują głębiny morskie.Kolejną przygodę tym razem na farmie przedstawię już niebawem. Mam nadzieję, że zostaniecie ze mna do końca :)środa, 20 marca 2013

Modna czapaWprawdzie wiosna już tuż tuż, ale okrycie głowy przyda się nawet w chłodniejsze wiosenne wieczory. Pokaże zatem jak wykonać bardzo prostą i jakże modną, właściwie przez cały rok, czapkę krasnala.
 
      Przygotowałam dwie wersje takiej czapki:
      1. W warkoczowe wzory - bardziej pracochłonna ale za to jak efektowna      2. Przerabiana wzorem ściągaczowym -  2 oczka prawe, 2 oczka lewe – bardzo prosta w wykonaniu 


 Sposób wykonania dla obu taki sam. Czapki oprócz wzoru różnią się jedynie długością: pierwsza ma 30 cm a druga jest o 10 cm dłuższa.

Do wykonania czapek wykorzystałam włóczkę w kolorze stalowy niebieski i druty nr 3 oraz nr 4,5.

Najpierw na druty  nr 3 nabrałam 110 oczek i przerabiałam je wzorem ściągaczowym do wysokości 7 cm (24 rzędy).  


 Ilość nabranych oczek zależy od grubości włóczki oraz drutów. Im grubsza włóczka i druty tym ilość oczek powinna być mniejsza. Ważne aby obwód czapki miał ok 55-58 cm.

Po 7 cm czapkę przerabiałam na drutach nr  4,5. Dzięki temu ściągacz czapki jest bardziej ścisły i przylegający do głowy.  W rzędzie 26  dodałam  na całej szerokości co 4 oczka jedno  oczko i przerabiałam dalej prosto ściągaczem: 2 oczka  prawe/ 3czka lewe.

W jednej z czapek zaczęłam na wysokości 8 cm wrabiać warkocze tak aby czapka wyglądała bardziej atrakcyjnie.


Czapkę z warkoczami zaczynamy kończyć na wysokości 28 cm. I tu każde oczko przerobiłam jako 2 oczka razem na prawo, na lewej stronie oczka tak jak schodzą z drutu. W kolejnych dwóch okrążeniach powtarzamy  przerabianie 2 oczek razem. Pozostałe na drucie oczka (u mnie było ich 12)  ściągnęłam nitką i zszyłam boki czapki i gotowe.


 Czapkę przerabiana wzorem ściągaczowym kończymy na wysokości 38 cm. Pozostałe czynności wykonujemy tak samo jak opisane wyżej. Po zszyciu boków otrzymujemy prostą czapę krasnala o długości 40 cm i obwodzie 55-58 cm.  
Ciepłe stópki - na pięciu drutach

Za oknami zima na całego, w mieszkaniu wprawdzie ciepło ale czasami marzną stopy. Wystarczy poświęcić dwa wieczory aby stópki zawsze były ciepłe :)
Dzisiaj robimy skarpetki.


Wbrew pozorom dzierganie na 5 drutach wcale nie jest takie trudne. Zatem do dzieła!!!

Potrzebne materiały:
5 drutów numer 4,5 mm (można kupić bez problemu w komplecie)
Włóczka – ja wykorzystałam czarną, 100 % wełnę
Szydełko – do wykończenia i „zszycia” palców skarpetki

Na druty nabrałam  48 oczek. Ilość oczek zależy od obwodu jaki chcemy uzyskać oraz od  grubości włóczki:  im grubsza włóczka tym ilość oczek powinna być mniejsza. Ważne jest aby ilość oczek była zawsze podzielna przez 4. Nabrane oczka rozkładamy na 4 druty i zamykamy obwód. Oczka przerabiamy „na okrągło” 5 drutem.Ja przerabiałam ściegiem ściągaczowym 3 oczka prawe i 3 oczka lewe. Wysokość  ściągacza dowolna. Mój ściągacz to zaledwie 4 cm, ale taki był zamysł tej robótki.
Po uzyskaniu oczekiwanej wysokości ściągacza przystępujemy do wyrabiania pięty :) Na piętę należy przeznaczyć połowę wszystkich oczek. Drugą połowę oczek pozostawiamy na razie do późniejszego przerabiania.
Oczka na piętę można przełożyć na jeden drut (dzięki czemu dzierganie będzie szybsze i łatwiejsze) i przerabiać na wysokość 5-6 cm. Ja wykorzystałam tu ścieg gładki czyli w rzędach parzystych oczka prawe, w rzędach nieparzystych oczka lewe.


 Po uzyskaniu odpowiedniej wysokości  piety oczka znajdujące się na drucie należy podzielić na 3 części. Każdą część można przełożyć na oddzielny drut, tak aby łatwiej można było rozpoznać środek robótki. Ja jednak robię to dalej na 2 drutach, tak jest łatwiej i szybciej :)

Oczka środkowe  przerabiać równo, a oczka znajdujące się po bokach przerabiać w następujący sposób: W co drugim rzędzie, po prawej stronie roboty, zamykać dwa oczka razem od strony środkowej. W ten sposób gubi się wszystkie oczka z boczne.
    
Schemat gubienia oczek na piętęszare kółka - oczka na środkowym drucie; 
czerwone kółka - oczka na bocznym drucie;
szare odwrócone V - dwa oczka razem, powstałe w ten sposób oczko kładzie się na drut środkowy.
Teraz przystępujemy do połączenia pięty ze stopą :)
W tym celu należy po obu stronach wyrobionej pięty nabrać po kilkanaście oczek, wkłuwając drut w co drugie oczko.  Ja nabrałam 16 oczek. Wszystkie oczka połączyć i przerabiać skarpetkę znowu „na okrągło”.


Podczas przerabiania należy pamiętać o tym aby w co drugim rzędzie przerabiać razem 2 oczka łączące gorę skarpety z dołem. Dzięki temu powstanie elegancki klin i skarpetka będzie lepiej układała się na stopie. Oczka przerabiamy razem aż do momentu uzyskania ilości oczek takiej, jak na początku robótki. W moim przypadku było to 46 oczek.

Teraz już bardzo prosto – przerabiamy „na okrągło” aż do małego palca. Zaczynamy ujmować oczka na zakończenie robótki.
W tym celu przerabiamy razem dwa ostatnie oczka na każdym drucie, na początku w co drugim rzędzie. Jak doszłam do 6 oczek na każdym drucie zaczęłam ujmować oczka w każdym rzędzie, dzięki temu zakończenie palców wyszło bardziej zaokrąglone. Na zakończenie zamknęłam wszystkie pozostałe 8 oczek, przełożyłam robótkę na lewą stronę i wykończyłam palce szydełkiem.

Skarpetkę przekręcamy na prawą stronę i… GOTOWE!!! 


A że nogi dwie to i skarpetki muszą być… do pary. Drugą wykonujemy w identyczny sposób.

POWODZENIA I MIŁEJ ZABAWY :)
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...