wtorek, 16 sierpnia 2016

Prada, nie-Prada ale moja własna :-) Torebka z rafii

Obiecałam Wam, że opiszę torebkę jeszcze rzed moimi wakacjami, ale niestety kończyłam ją w piątek późną nocą, przed samym wyjazdem i już nie udało mi się zrobić wpisu. Na szczęście torebeczka wytrzymała upały, wilgoć,  niezliczone ilości map i przewodników, które do niej pakowałam i teraz mogę ją Wam zaprezentować :-)

Torebka na szydełku a la Prada wykonana z rafii w dwóch kolorach
Kiedyś znalazłam w internecie całkiem przypadkiem torebkę Prada robioną na szydełku. Och jak bardzo mi się spodobała! Niestety cena zwaliła mnie z nóg i odpuściłam temat.

Prada oryginalna - Zdjęcie torebki z internetu
Ale trochę później, znowu całkim przypadkiem trafiłam na filmik z instrukcją, jak takie cudo wykonać :-) Jednak i filmik musiał jeszcze trochę poczekać na wykorzystanie :-) Jak to w życiu bywa były inne ważniejsze projekty do wykonania :-)
Ale w końcu przyszły wakacje i zadanie turniejowe na IK i tak pomyślałam, że taka wakacyjna torebeczka by sie przydała. Odszukałam informacje o oryginalnej Pradzie, bo ciekawa byłam bardzo z czego ta torebka była zrobiona. I tak poznałam Raffię.

Rafia czyli 100% celulozy
Z opisu rafii dowiedziałam się, że powstające z niej wyroby są sztywniejsze niż te włóczkowe. I o to mi właśnie chodziło. Pomyślałam sobie, że jak torebka będzie sztywniejsza to nie będę musiała szukać jakichś usztywnień na boki i dno. Zakupiłam 2 motki w różnych kolorach i zabrałam się do roboty :-)

Najpierw powstało dno torebki. Czyli jak widzicie zmieniłam kolejność wykonywanych elementów w stosunku do tego co pokazuje filmik. Stwierdziłam bowiem, że będę boki robić dookoła od razu na dnie żeby uniknąć zszywania :-)
Tradycyjnie zaczęłam od łańcuszka - zrobiłam 45 oczek - a następnie półsłupkami przerobiłam 22 rzędy. Dno torebki ma wymiary 37 x 17, 5 cm.

Dno torebki zrobione z samych półsłupków
Póżniej ten prostokąt zaczęłam obrabiać wzorem słupków ukośnych. Dokładnie tak, jak na filmie z jednym wyjątkiem: robiłam całość dookoła żeby uniknąć zszywania. Przy robieniu tego wzoru dookoła, należy pamiętać o zmianie kierunku robienia w każdym rzędzie. U mnie zmiana kierunku wiązała się ze zmianą koloru rafii. Nie ucinałam nitek. Przeciągałam je w śodku tak żeby później były niewidoczne.

Wzór z internetu
Zmiana koloru w torebceI tak sobie robiłam ten wzór dopuki mi się nitki nie skończyły. Niestety okazało się, że po wyrobieniu rafii torebka jest trochę za płytka. Dokupiłam zatem kolejny motek tym razem już tylko w jednym kolorze i zakończyłam robótkę po 16 rzędach, które w moim przypadku dały wysokość 23,5 cm.

To zdjęcie zrobione było jeszcze przed podwyższeniem brzegów
 Uszy do torebki zrobiłam z tej samej rafii. Każde ucho składało się z  7 oczek łańcuszka (początek) i 60 rzędów półsłupków, co w moim przypadku dało prostokąty o wymiarach 7 x 54 cm.  I to była właściwie ta najłatwiejsza część pracy :-)
Teraz zaczęło się kombinowanie: jak usztywnić dno i czy wkładać coś sztywnego w boki torebki (bo okazało się, że rafia wcale nie była taka sztywna), jaki kolor podszewki wybrać i w końcu jak ją wszyć biorąc pod uwagę, że wszystko robię ręcznie :-) I tak sobie główkowałam i główkowałam i w międzyczasie kupiłam jeszcze magnetyczne  zapinania, metalowe srebrne nóżki. Znalazlam też granatowy kawałek bawełny, który postanoiwłam wykorzystać na podszewkę i lamówkę ozdobną w złotym kolorze, do wykończenia brzegów. Udało mi się też znależć kawałek grubej tektury, który idealnie nadawał się na dno.

Akcesoria wykończeniowe
 Aby wzmocnić uszy do zrobionych na szydełku pasków doszyłam granatową podszewkę. Następnie złożyłam każde ucho na pół i zszyłam pozostawiając po obu końcach ok. 3-centymetrowe  niezaszyte kawałki. Te końce zostały później wszyte pod podszewkę torebki. Końcówki uszu wykończyłam  ozdobnymi lamówkami, dzięki temu nie widać szwów na granatowej podszewce.

Uszy już po wszyciu do torebki

Teraz trzeba było jakoś wszyć podszewkę. Ale najpierw chciałam zrobić dno.  Wzięłam zatem mój granatowy kawałek materiału,  złożyłam go na połowę i pomiędzy te dwie połówki materiału, dokładnie w samym środku długiego pasa, wsunęłam tekturkę (wcześniej dopasowaną do dna torebki). Tekturkę obszyłam dookoła. Oczywiście ręcznie :-)  Dzięki takiemu rozwiązaniu tekturka ze wszystkich stron była ładnie okryta mateiałem, nie ruszała się, perfekcyjnie pasowała do środka a pozostające po bokach dwa długie pasy materiału nadawały się świetnie na doszycie do brzegów torebki.

Podszewka już z wszytym tekturowym dnem
Zanim jednak zostało to zrobione, w dno torebki, to dno z rafii, wcisnęłam od prawej strony 4 nóżki. Podobno po tym, czy torebka posiada "nóżki" poznaje się jej jakość :-) A moja miała być prawie perfekcyjna :-) No i taka od Prady, to i nóżki musza być :-)

Nóżki kupione w kompecie, wciśnięte w dno torebki od prawej strony i zabezpieczone od środka.
W boki wstawiłam także magnetyczne zatrzaski, które stanowią dodatkowy element zamykania. Zatrzaski wstawiane były po prawej stronie, tak żeby od środka można je było zabezpieczyć. Poza tym  po wszyciu podszewki metalowe zabezpieczenia nie są widoczne.

Magnetyczne zatrzaski w bokach torebki
Teraz mogłam zabrać się za wszycie podszewki. Oj nie było to proste, bo człowiek ma tylko dwie ręce i nikogo do pomocy a jednak podszewka powinna być dobrze dopasowana  żeby się nie marszczyć lub nie ściągać. Ponadto pomiędzy podszewkę a boki torebki trzeba było wszyć jeszcze uszy. Szwe jaki powstał na podszewce zakryłam złotą, ozdobną lamówką dzięki temu środek wygląda bardzo elegancko :-)

Środek dodatkowo ozdabia złota lamówka
Ostatnią rzeczą było wstawienie magnetycznych zatrzasków, służacych do zapinania torebki (wstawiałam je od środka, robiąc niewielkie otwory w podszewce) i...torebeczka "Prada" gotowa :-)

Torebka z rafii
Na wakacjach sprawiła się wyśmienicie i wzbudzała zachwyt wśród kobiet :-)

Torebka a la Prada na wakacjach w Nowym Orleanie :-)

Mam nadzieję, że Wam też się podoba. A na zakończenie jeszcze kilka ujęć torebki :-)

Torebka z bokuŚrodek mojej torebeczki


Torebka na szydełku
Pozdrawiam


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...