poniedziałek, 30 stycznia 2017

Podwiązka lub opaska - DIY

U mnie znowu sezon ślubny w pełni. Kolejna przyjaciółka wychodzi za mąż a ja będę mogła pooglądać tylko zdjęcia :-( Dlatego też przygotowuję dla niej specjalny prezent. W ramach tego prezentu powstała już chusta Bennu oraz poduszka na obrączki
Ostatnią rzeczą, która uzupełni całość jest podwiązka.  Wzór znalazłam na youtube. W oryginale była to opaska na włosy dla dziewczynki.

Podwiązka na szydełku


A teraz opowiem Wam  krok po kroku jak taką podwiązkę/ opaskę zrobić :-)
Zaczynamy od środkowego paska, który w przypadku podwiązki powinien być dłuższy niż obwód uda, a w przypadku opaski równy (lub trochę mniejszy) obwodowi głowy.

Ja podaję opis wykonania dla podwiązki zrobionej z nici Aunt Lydias Classic 10 w kolorze białym, na szydełki 1,75 mm

Pasek środkowy

rząd 1: 10 oczek łańcuszka
rząd 2: 1 słupek w 4 oczko łańcuszka (liczone od szydełka),  3 oczka łańcuszka, 2 słupki w kolejne dwa oczka łańcuszka
rząd 3 i wszystkie kolejne: 3 oczka łańcuszka (stanowią pierwszy słupek w rzędzie) , 1 słupek wbijany w słupek poprzedniego rzędu, 3 oczka łańcuszka, 2 słupki wkłówane w słupki poprzedniego rzędu

Tak przerabiamy aż osiągniemy pasek dłuższy od obwodu uda. Ja przerabiałam do długości 66 cm. Pamiętać także należy aby ilość okienek była parzysta bo później łatwiej będzie nam przerabiać boczne ozdoby.
Następnie łączymy oba końce i od tej pory ozdobne boki będziemy przerabiać na okrągło.

Środkowy pasek podwiązki lub opaski

Boczne elementy ozdobne:

Rząd 1: wkłówamy się pod pierwsze, boczne  słupki. Pod pierwszym słupkiem 3 półsłupki, pod drugim - 2 półsłupki i tak na przemian do konca: 3 półsłupki, 2 półsłupki. Jeśli zaczynamy rząd od 3 półsłupków to powinniśmy zamknąć okrążenie 2 półsłupkami


Rząd 2:  4 oczka łańcuszka, 1 półsłupek wkłówany pod 4 półsłupek poprzedniego rzędu (opuszczamy 3 półsłupki), 5 oczek łańcuszka, 1 półsłupek wkłówany pod 4 półsłupek poprzedniego rzędu. Powtarzamy do końca okrążenia


Rząd 3: 2 oczka ścisłe (tak aby znaleźć się w połowie łańcuszka z 4 oczek), 1 półsłupek na tym samym łańcuszku, 9 słupków w łańcuszku z 5 oczek, 1 półsłupek w kolejny łańcuszek, 9 półsłupków. Powtarzamy i przerabiamy do końca okrążenia


Rząd 4: 2 oczka ścisłe tak żeby znaleźć się nad drugim słupkiem z poprzedniego rzędu, 4 oczka łańcuszka,  "1 słupek wkłówany w słupek z poprzedniego rzędu + 1 oczko łańcuszka" - powtarzamy 7 razy wkłówając się w słupki z poprzedniego rzędu. W tym okrążeniu omijamy pierwszy i ostatni słupek poprzedniego rzędu. Każdy nowy wachlarz zaczynamy od słupka wkłówanego w 2 słupek poprzedniego rzędu.


Rząd 5: oczkami ścisłymi przechodzimy do przerwy pomiędzy słupkami, robimy łańcuszek z 3 oczek i 1 półsłupek w oczko pomiędzy słupkami z poprzedniego rzędu. Powtarzamy do końca okrążenia. Ja w tym rzędzie zmieniłam również kolor dzięki czemu wykończenie podwiązki jest ciekawsze.


Te 5 rzędów przerabiamy w taki sam sposób po drugiej stronie środkowego paska z jedną małą różnicą: 1 rząd zaczynamy od przerobienia 2 półsłupków, później 3 półsłupków czyli odwrotnie niż w opisanym wzorze. Dzięki temu wzór będzie sie rozkładał symetrycznie po obu stronach.

Wedding garter - Podwiązka ślubna

Teraz trzeba jeszcze przewlec gumke i wstążkę pomiędzy żeberkami środkowego rzędu i podwiązka gotowa :-)

Podwiązka, wedding garter

Pozdrawiam


wtorek, 24 stycznia 2017

Obraz szydełkiem malowany

Niedawno dostaliśmy zaproszenie na 95 urodziny Mamy mojej przyjaciółki. Piękny wiek i kobieta jak na ten wiek piękna i bardzo sprawna. Pani Catherina sama cały czas robi na szydełku kocyki do domu starców. Pisałam Wam o niej w poście Poduszki za 12 groszy

I powstał mały kłopot: co na prezent? Myślałam nad tym trochę i wymyśliłam szydełkowy obraz.

Matka Boska filetem na szydełku. Już oprawiona w oczekiwaniu na podarowanie

Poszperałam trochę w internecie, na który zawsze jak sie okazuje moża liczyć :-) Spośród wielu obrazków o tematyce sakralnej wybrałam wizerunek Matki Boskiej robiony filetem.

Schetam znaleziony w internecie

Robiłam to dzieło z nici Aunt Lydias Classic 10, szydełkiem 1,75 mm. Nie spodziewałam się jednak, że z niepozornego obrazka wyjdzie taki wielki obraz, którego wmiary po blokowaniu wyniosły: szerokość 45 cm i wysokość 55 cm

Szydełkowa Matka Boska tuż po blokowaniu

Zrobienie całości zajęło mi 4 dni. Największym jednak problemem okazało się znalezienie odpowiedniej wielkości ramy ale i z tym jakoś udało mi się uporać. Jubilatka była szczerze wzruszona, a goście zadziwieni :-) Cel został osiągnięty a obraz wisi na ścianie :-)

Obraz na ścianie :-)


niedziela, 22 stycznia 2017

Hallo Kitty kocyk

Pomysł na ten kocyk powstał już dawno ale to bardzo dawno temu. O  jego początkach pisałam w poście pt. "Kocykowo".  Dzisiaj trochę więcej na ten temat, bo kocyk w końcu został ukończony.

Hallo Kitty pixel granny squer blanket

Same jednak  najlepiej wiecie jak to z pomysłami bywa: najpierw jest zapał, jest chęć wielka i nagle wszystko mija bo pojawia się nowy świetny pomysł  i tak sobie cała praca czeka w czeluściach szafy czy pudła na lepsze czasy. Ja odłożyłam pracę do pudła po zrobieniu 200 kwadracików o bokach 6 cm.

Pierwsze kwadraty czekały długo na swoją kolej

Wzór na małe kwadraciki: ( w wersji anglojęzycznej znajdziecie tutaj)
Rząd 1: Magic Ring, 3 oczka łancuszka (stanowią pierwszy słupek) i zrobić 2 słupki w ring, 1 oczko łańcuszka, 3 słupki, 1 oczko łańcuszka, 3słupki, 1 oczko łańcuszka, 3 słupki, 1 oczko łańcuszka i połączyć oczkiem ścisłym z górnym oczkiem łańcuszka początkowego. oczka łańcuszka stanowią 4 narożniki kwadratu.

Rząd 2: 2 oczka łancuszka, słupek w to samo oczko co łancuszek, słupki w 2 kolejne oczka, słupek + 2 oczka łańcuszka + słupek w łańcuszek narożny z poprzeniego rzędu, słupki w 3 kolejne oczka, słupek + 2 oczka łańcuszka + słupek w łańcuszek narożny z poprzeniego rzędu,  słupki w 3 kolejne oczka, słupek + 2 oczka łańcuszka + słupek w łańcuszek narożny z poprzeniego rzędu, słupki w 3 kolejne oczka, słupek + 2 oczka łańcuszka + słupek w ostatni łańcuszek narożny z poprzeniego rzędu, 1 oczko łańcuszka i połączyć oczkeim ścisłym z pierwszym słupkiem (nie z 2 oczkami łańcuszka)

Rząd 3: 1 oczko łańcuszka, półsłupki w 4 pierwsze oczka poprzedniego rzędu, półsłupek + 1 oczko łancuszka + półsłupek w narożnik, półsłupki w kolejne 5 oczek, półsłupek + 1 oczko łancuszka + półsłupek w narożnik, półsłupki w kolejne 5 oczek, półsłupek + 1 oczko łancuszka + półsłupek w narożnik, półsłupki w kolejne 5 oczek, półsłupek + 1 oczko łancuszka + półsłupek w ostatni  narożnik, połączyć i zakończyć

I tak sobie te kwadraciki czekały na te lepsze czasy kilka miesięcy. Do ich robienia wróciłam  na początku grudnia ub. roku ale to też nie był dla nich odpowiedni czas. Aby jednak nie zostawiać ich całkiem bezpańsko postanowiłam przynajmniej je wyprać i zblokować.

W tym celu przygotowałam sobie kilka steropianowych bloków oraz drewniane patyczki do szaszłyków i tak powstało stanowisko blokujące kwadraciki :-)

Stacja blokująca kwadraty

Pomysł na "stację blokującą" znalazłam na stronie Repeat Crafter Me i bardzo mi sie spodobał :-) Jesto trochę pracy z nabijaniem kwadracików na patyczki ale później zdecydowanie łatwiej je pozszywać :-)

I tak sobie te 200 kwadracików suszyłam prawie cały miesiąc. Aż w końcu, na początku stycznia okazało się, że mam tylko 2 tygodnie na ukończenie koca bo przecież urodziny Zosi się zbliżają. I jak sie zabrałam do pracy tak w szaleńczym tępie dorobiłam brakujące 160 kwadratów, pozszywałam wszystko i na godzine przed oddaniem prezentu udało mi się jeszcze obrobić całość czerwoną włóczką.
I tak oto powstała Hallo Kitty, która może ogrzewć zmarznięte nóżki w zimowe jeszcze wieczory :-)
Uśmiech Zosieńki zrekompensował mi w zupełności wszystkie długie godziny pracy nad tym nieszczęsnym kocem :-)

Zosia pod kocykiem Hallo Kitty

Pozdrawiam

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...